Predčasná ejakulácia trápi viac mužov, ako si myslíte

Aby ste mali krásny vzťah, či už partnerský, alebo manželský, je potrebných niekoľko vecí. Vernosť či iné vlastnosti si na tom druhom vieme vážiť. No aj oblasť sexuality môže výrazne ovplyvniť kvalitu vzťahu.

Nie je výnimkou, že práve problémy v tejto oblasti stoja za rozpadom či rozchodom partnerov. Problém môže byť tak na strane ženy, ako aj muža. Je potrebné si ho uvedomiť a riešiť ho. Vyhnete sa tak už spomínanému rozchodu. Prevencia vám však môže skvalitniť aj vaše zdravie.

Predčasná ejakulácia nie je ochorenie

Medzi najčastejšie problémy, ktoré trápia mužov v intímnom živote, patria sexuálne dysfunkcie. Zaraďujeme tu aj predčasnú ejakuláciu, ktorá trápi viac mužov, ako si myslíte. Je dôležité spomenúť, že nejde o klasické ochorenie, keďže orgazmus aj ejakulácia prebiehajú, no o niečo skôr. Niekedy k samotnej ejakulácii dochádza ešte pred vniknutím do partnerky. To je však horší stupeň, ktorý v odbornej literatúre nájdete pod pojmom ejaculatio ante portas. Kedy však hovoríme o predčasnej ejakulácii? Ak muž trpí týmto problémom, zvyčajne ejakuluje už do jednej minúty po vniknutí do partnerky. U nej však nedôjde k sexuálnemu uspokojeniu. Je veľmi ťažké zadefinovať predčasnú ejakuláciu.

Intímny problém

Niekedy je však príčina spôsobená niečím iným. Často za tým stojí nejaká „chyba“. Krátka uzdička je jednou z nich. V takomto prípade je však nutné, aby ste navštívili najprv lekára. Ten vám odporučí jednoduchý chirurgický zákrok, ktorý tento problém dokáže vyriešiť. Okrem krátkej uzdičky však muža môže trápiť aj iný zdravotný problém, ktorý spôsobuje ťažkosti v posteli. Môže ísť o zápal alebo infekciu močových ciest, prostatu alebo to môže byť dôsledok operácie alebo predošlého zranenia. Ak vás predčasná ejakulácia trápi a súvisí to s týmito zdravotnými problémami, je doslova nutná návšteva urológa. Ten vám nastaví potrebnú liečbu.

U mnohých mužov problém s ejakuláciou často súvisí s iným intímnym problémom. Ide o problém s erekciou. Muži, ktorí majú problém udržať svoju erekciu, sa často ponáhľajú, čo má za následok práve to, že predčasne ejakulujú. Preto ak pred sexuálnym stykom muž užije tabletku typu Viagra, spomeňme aj jej lacnejšiu generickú náhradu napríklad Extra Super P-Force, čiže liek na podporu erekcie, môže to vyriešiť aj jeho problém s predčasnou ejakuláciou.

Kedy je priskoro?

Čo niektoré páry považujú za dostatočnú dĺžku pohlavného styku, iné môžu považovať za nedostatočnú. Avšak podľa viacerých prieskumov realizovaných medzi mužmi rôzneho veku sa za priemernú dĺžku trvania sexuálneho styku, kde muž trpí predčasnou ejakuláciou, pokladá 1,8 minúty. Na porovnanie – u zdravého muža ejakulácia trvala v priemere 7 minút. Ako sme už spomenuli, každý za uspokojivú dĺžku sexuálneho styku považuje niečo iné a v niektorých prípadoch ide o diametrálne odlišné predstavy, čo je normálne.

Získaný a primárny typ

Pri predčasnej ejakulácii rozoznávame dva typy, a to získaný a primárny. Pri primárnom type sa predčasná ejakulácia vyskytuje u muža už od prvej sexuálnej skúsenosti a vezie sa to s ním stále. Pri získanom type je to ťažšie určiť. Postupom času sa dĺžka trvania, ktorá je potrebná na ejakuláciu, proste skracuje. No príčinou môže byť aj nejaké ochorenie, ako napríklad problémy so štítnou žľazou či prostatou. Veľmi častou príčinou však stále ostáva psychika. Je to problém, ale dá sa liečiť či už liekmi na predpis pri návšteve lekára, alebo zvolíte dostupnejšie a lacnejšie generické náhrady, ktoré zoženiete aj diskrétne bez predpisu z pohodlia vášho domu.

Komunikácia medzi partnermi je dôležitá

Psychická nepohoda, problémy vo vzťahu či úzkosť zo samotného výkonu býva veľmi častým indikátorom, že v posteli to prestáva fungovať. Je preto veľmi dôležité, aby sa partneri o tom rozprávali. Komunikácia odhalí tieto problémy či iné očakávania a predídete tak konfliktom, frustrácii a s tým súvisiacim problémom s predčasnou ejakuláciou. Keďže ide o sexuálny zážitok, ktorý by mal uspokojiť oboch, dbajte na dôležitosť komunikácie. Partneri sa potom viac uvoľnia a problém s ejakuláciou môže úplne zmiznúť.

Dá sa to vyriešiť?

Na to, aby vaša nálada neupadala či aby ste netrpeli pocitmi hanby či frustrácie, existuje niekoľko riešení. Mnohí hovoria o neriešení tohto problému. Nezúfajte však, tak ako iné sexuálne problémy, aj tento má svoje možnosti liečby.

Metóda, ktorá vám môže pomôcť

Medzi účinné spôsoby, predtým ako siahnete po rôznych tabletkách či preparátoch, patrí aj metóda začni a zastav. Podstatou metódy je, aby sa muž naučil ovládať svoju ejakuláciu. Partnerka pri tejto metóde stimuluje penis partnera dovtedy, kým jej muž nepovie, aby prestala. Robí to dovtedy, kým sa muž naozaj nenaučí to kontrolovať. Toto cvičenie by mali partneri opakovať a zvyšovať level. Čo znamená, že používajú lubrikačné gély, no neskôr prechádzajú aj do pohlavného styku.

Existujú ťažšie formy predčasnej ejakulácie, no ak napríklad vydržíte 5 minút, no chceli by ste viac, nemá zmysel navštevovať lekára. Vtedy je možným riešením na oddialenie ejakulácie aj iná myšlienka. Myšlienka na niečo, čo nesúvisí s pohlavným stykom.

Ďalším veľmi prozaickým riešením, ale zároveň prevenciou, ako predchádzať predčasnej ejakulácii, je zmena životosprávy. Dnes na nás číhajú nástrahy takmer na každom kroku, no začať by sme mali hlavne od seba. Cigarety, alkohol, nezdravé stravovanie, to všetko je príčinou, ktorá sa môže podpísať aj na vašich problémoch v sexuálnom živote. Obmedziť večerné prejedanie sa, cvičenie či úplné odstránenie fajčenia z vášho života vám môže za veľmi krátky čas skvalitniť sexuálny život s vašou partnerkou.

Posledným riešením, ktoré spomenieme, je kondóm. Nie však obyčajný. Ale taký, ktorý nespôsobuje podráždenie vagíny. Takéto kondómy obsahujú anestetiká, a tak muž vydrží dlhšie. Táto možnosť však nie je zárukou pre každého. Stále sú tu prítomné látky, ktoré kondóm obsahuje a ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie u mužov. Mnohým mužom to však pomohlo, tak možno pre vás to bude to ideálne riešenie, ktoré vám pomôže pri vašom probléme s predčasnou ejakuláciou.

Stále však platí, že nie v každom prípade ide o predčasné ejakulovanie. Každý považuje za ideálnu dĺžku sexuálneho styku iné číslo. Zatiaľ čo niektorí nedosiahnu ani 5 minút, pre niektorých je 10 minút málo. Je si však nutné uvedomiť, že ak sa tento problém u vás ako u muža objavuje častejšie, je nutné to riešiť. Začať by ste mali návštevou lekára. Ten môže odhaliť iné zdravotné problémy, ktorých vyliečením sa zlepší váš sexuálny život.