Hladinu cholesterolu v krvi si môžete skontrolovať aj doma pomocou testu

Údené, vajíčka, maslo či smotana – chutia naozaj dobre, žiaľ, obsahujú veľa cholesterolu. Okrem dedičných činiteľov jeho hladinu zvyšujú práve živočíšne tuky.  Ak ste si počas sviatkov veľa dopriali, hladinu cholesterolu si môžete ľahko a rýchlo skontrolovať domácim testom.

Cholesterol sa tvorí v pečeni a hrá dôležitú úlohu pri mnohých telesných funkciách, napríklad pri tvorbe bunkových membrán. Existujú dva druhy cholesterolu. Dobrý HDL cholesterol je užitočný, pretože odvádza cholesterol z ciev do pečene. Takzvaný zlý LDL cholesterol sa v prípade nadbytku usádza na stenách ciev a postupne ich upcháva. Jeho zvýšená hladina je rizikovým faktorom vzniku kôrnatenia tepien (aterosklerózy), ktoré zhoršuje krvné zásobenie srdcového svalu a nakoniec môže viesť až k uzavretiu ciev a k srdcovému infarktu. Test Veroval vám prezradí celkovú hladinu cholesterolu v krvi. Vysoký cholesterol nebolí, ale prevencia a zodpovedný prístup k vlastnému zdraviu môžu predĺžiť život aj o desiatky rokov.

 

 

 

 

Osobné diagnostické testy Veroval možno vykonať pohodlne a veľmi jednoducho v domácom prostredí. Výsledky sú rýchle a ich presnosť je porovnateľná s laboratórnymi testami. V prípade testu Veroval Cholesterol potrebujete iba jednu kvapku krvi, ktorú odoberiete pribalenou lancetou. Krv nakvapkáte na testovacie koliesko a do troch minút môžete odčítať výsledok.

V prípade pozitívneho výsledku by mala nasledovať neodkladná návšteva lekára, ďalšie vyšetrenia a stanovenie diagnózy a liečebného procesu.

„S vysokým cholesterolom zápasí stále viac ľudí, žiaľ výnimkou nie sú ani veľmi mladí ľudia. Je dôležité nepodceňovať prevenciu a pravidelne hladinu cholesterolu v krvi sledovať. Tu môže byť nápomocná práve domáca diagnostika,“ vysvetľuje MUDr. Jana Bendová, všeobecná lekárka pre dospelých.

Každý domáci test radu Veroval obsahuje návod s podrobnými inštrukciami, ktoré vás testovaním prevedú krok po kroku. K všetkým druhom testov tohoto radu sú k dispozícii aj inštruktážne videá.