Ako vplývajú vysoké opätky na vaše zdravie?

Mnoho žien nedá dopustiť na vysoké topánky. Zoštíhľujú postavu a zároveň pôsobia veľmi žensky, zvodne a sebavedome. Štýlové lodičky vyzerajú na nohách skrátka neodolateľne. Zamysleli ste sa ale niekedy aj nad tým, aký vplyv majú vysoké opätky na vaše zdravie?

Na tému vysokých topánok sme sa porozprávali s ortopédom MUDr. Vladimírom Michálkom. Nedá sa uprieť to, že vysoké lodičky ženám pristanú. Predlžujú postavu, skrášľujú nohy a pôsobia príťažlivejšie pre opačné pohlavie. Na druhej strane však všetkého veľa škodí a inak tomu nie je ani vtedy, keď to ženy s nosením vysokých opätkov preháňajú. Vysoké topánky totiž prinášajú aj určité zdravotné riziká.

Vysoké opätky
Vysoké opätky pôsobia na nohe krásne, ale s ich nosením to kvôli zdraviu netreba preháňať.

zdroj:pixabay.com

MUDr. Vladimír Michálek: „Chodenie na vysokých topánkach nie je telu prirodzené. Narušuje sa tým držanie celého tela – od kĺbov nohy (tvorba halluxov), bedier, cez preťažovanie členkov a lýtok. Tiež kolená sú v stoji namáhané omnoho viac, pretože sa nevystrú tak, ako keď človek stojí na rovnom povrchu. Dochádza aj k porušeniu držania panvy, z čoho môžu vzniknúť gynekologické ťažkosti (pri retroverzii maternice) a následne problém otehotnieť. Celé nefyziologické držanie tela sa prenáša na chrbticu.“

Užitočné rady pre milovníčky vysokých opätkov

  1. Snažte sa nenosiť vysoké opätky dlhodobo a podľa možností striedajte nosenie topánok s vysokým a nízkym opätkom.
  2. Doprajte si strečing nôh pred a po nosení ihličiek.
  3. Ak sa neviete vzdať ihličiek, je vhodné zvoliť obuv s opätkom nie vyšším ako šesť centimetrov.
  4. Voľte obuv z prírodnej kože.
  5. Doprajte si po nosení vysokých opätkov masáž chodidiel.
Vysoké topánky
Napriek tomu, že vysoké topánky pôsobia na nohe krásne, predstavujú aj určité zdravotné riziká.

zdroj: pexels.com

Tip na záver: Na boľavé nohy môžete skúsiť gélovú emulziu Ozonicon, ktorá znižuje bolesť, pomáha pri liečbe zápalu a zároveň vyživuje kĺby.

zdroj: redakcia Image Magazín