Super tipy na zariadenie študijného priestoru

Školské prázdniny sa pomaly uchyľujú ku koncu a deti opäť zasadnú do školských lavíc. Okrem učenia v škole ich čakajú aj domáce úlohy. Na domácu prípravu by však mali mať vytvorené vhodné podmienky. Spoločnosť Ikea uverejnila rýchly návod na lepšie učenieperfektné tipy na zariadenie domáceho študijného priestoru presne podľa potrieb vašich detí.

Študijný priestor
Vhodný študijný priestor podporuje učenie.

Existuje veľa teórií o učení a niektoré si dokonca odporujú. Ide o veľmi komplexnú tému. Učiteľka a odborníčka na štýly učenia Helle Fisker  prezradila, že niekto sa učí hmatom a dokáže sa sústrediť len vtedy, keď používa svoje ruky (áno, otravné ťukanie perom k tomu patrí tiež). Ďalší sa zasa najlepšie učí za pohybu, a preto sa kvôli koncentrácii potrebuje neustále hýbať. Niektorí z nás pri sústredení musia niečo žuť a iní sa nezaobídu bez prestávok. Časté prestávky však potrebujú všetky deti, inak by ich ovládla neposednosť.

Rýchly návod na lepšie učenie

Pri plánovaní miesta na učenie treba zvážiť niekoľko vecí. Čo uprednostňuje vaše dieťa? Čo potrebuje na to, aby sa mohlo sústrediť na riešenie nových, ťažkých úloh? Rovnakú otázku možno uplatniť aj v prípade dospelých. Dobre sa nad odpoveďami zamyslite alebo si ich dokonca vyskúšajte. Naše predstavy o učení a náš bežný prístup nemusia byť nutne tie najlepšie. A majte tiež na pamäti, že naše preferencie nemusia byť vždy jednoznačné – a to je úplne v poriadku.

Formálne sedenie

Najlepšie sa viete sústrediť, keď sedíte vzpriamene pri stole. Uistite sa len, že stolička i stôl majú správnu veľkosť, aby vyhovovali vašim potrebám.

Neformálne sedenie

V pohodlnej, mäkkej stoličke alebo ležiac na pohovke či na dlážke sa vám na učenie koncentruje najlepšie. Vaším obľúbeným miestom je teda uvoľnené, pohodlné prostredie.

Študijný priestor - neformálne sedenie
Niekomu počas učenia vyhovuje neformálne sedenie.

Tlmené svetlo

Najviac pozornosti dokážete venovať učivu pri tlmenom osvetlení (a neznášate žiarivky alebo príliš jasné svetlo).

Jasné svetlo

Radi sa učíte v dobre osvetlenej miestnosti, kedy sa dokážete najviac sústrediť. Preto aj radi sedávate hneď pri okne, ktoré vám poskytne maximum denného svetla.

Hojdačka Ikea
Deti potrebujú medzi učením pravidelné prestávky.

Prestávky na pohyb

Potrebujete si pri učení robiť prestávky a trochu sa rozhýbať, aby ste opäť získali koncentráciu. Majte na pamäti, že pravidelné prestávky sú nutnosťou pre všetky deti, keďže sa nedokážu sústrediť viac než 20 minút naraz.

Zvuky

Dobre sa vám sústredí za zvukov hudby a nemáte problém ani s tým, keď sa ľudia vo vašej blízkosti rozprávajú. Ak je v izbe príliš ticho, snažíte sa ho prehlušiť nejakým zvukom.

Pohybové učenie (kinestetické)

Najlepšie sa sústredíte, keď sa pri učení môžete hýbať – napríklad podupkávať nohou alebo sa točiť na stoličke či robiť niečo celkom iné.

Hmatové učenie (taktilné)

Jednou z vecí, ktoré vám pomáhajú pri koncentrácii, je pohrávať sa s niečím – s perom, plyšovou hračkou, prázdnou fľašou na vodu či kancelárskou spinkou.

Mini skrinka Ikea
Niektorým ľuďom pomáha pri učení pohrávať sa s predmetom.

Hrejivé prostredie

Radi sa schúlite do blízkosti radiátora alebo niekde, kde je krásne teplučko. Tu sa vám darí najviac sústrediť.

Jedlo a pitie

Aby ste sa dokázali sústrediť, musíte stále niečo pojedať. Vždy, keď sa začnete učiť, máte radi poruke niečo malé na zahryznutie.

Tipy na zariadenie študijného priestoru

Študijný kútik
Študijný kútik, Algot zostava, Ikea

Študijný kútik

Mnohí z nás túžia mať doma vlastné pracovné miesto, no pritom chcú stále byť v centre diania. Vyhraďte si kútik na štúdium v kuchyni, obývacej izbe alebo predsieni, a môžete mať oboje. Zriaďte si malý stolík, ktorý pripevníte na stenu. Spolu s pohodlnou otočnou stoličkou vznikne výborné miesto na štúdium, ktoré nezaberá veľa miesta. Na odloženie vecí použite police a za ne zaveste výrazný plagát. Do miniskrinky so zásuvkami a škatúľ rozmanitých veľkostí môžete odložiť všetky drobnosti. Pridajte ešte nastaviteľnú lampu a váš kútik je hotový.

Študijný kútik sa hodí pre tých, ktorí uprednostňujú:

 • formálne sedenie
 • jasné svetlo
 • zvuky
 • pohybové učenie
Učenie v centre diania
Miesto v centre diania, Stuva lavica, Ikea

Miesto v centre diania

Niektorí z nás sa dokážu najlepšie sústrediť, keď sú v centre diania, a nie keď sedia sami pri stole. Našťastie si môžete ľahko prispôsobiť ktorúkoľvek miestnosť, ktorá je u vás doma stredobodom rodinného života. Na lavici vystlanej vankúšmi sa dá pohodlne sedieť a zároveň dobre poslúži na odkladanie vecí. Neviete sa rozhodnúť, aký štýl si zvoliť? Buďte bez obáv. Stačí vymeniť poťahy vankúšov a všetko bude vyzerať celkom inak. Na podpere na laptop možno dobre precvičovať abecedu, šikovný vozík sa hodí na odloženie písacích a iných potrieb.

Miesto v centre diania sa hodí pre tých, ktorí uprednostňujú:

 • neformálne sedenie
 • tlmené svetlo
 • zvuky
 • hmatové učenie
Prispôsobivý priestor
Prispôsobivý priestor, Skarsta nastaviteľný stôl, Ikea

Prispôsobivý priestor

Ľudské telo je stvorené na pohyb, preto by sme mali čo najčastejšie meniť svoju polohu. Pre niektorých ľudí je pohyb tiež nevyhnutným predpokladom na sústredenie. Väčšinu študijných priestorov si našťastie možno dobre prispôsobiť. Výborná je napríklad otočná stolička alebo stolička, o ktorú sa možno opierať. Získate tak ergonomickejšie pracovné miesto prispôsobené vašim potrebám. Alebo výškovo nastaviteľný stôl, ktorý umožňuje pri učení meniť polohu. Na flexibilný nástenný panel si môžete rozvešať obľúbené drobnosti a pár inšpiratívnych citátov.

Prispôsobivý priestor sa hodí pre tých, ktorí uprednostňujú:

 • formálne sedenie
 • jasné svetlo
 • pohybové učenie
 • hmatové učenie
Pracovné miesto v ústraní, Vimund detská stolička, Ikea

Pracovné miesto v ústraní

Ak sa vaše dieťa dokáže najlepšie sústrediť vtedy, keď sedí vzpriamene pri stole, postarajte sa, aby malo stôl správnej veľkosti. Výborný je taký, ktorý rastie spolu s dieťaťom. A vďaka nastaviteľnej otočnej stoličke bude voľba tej správnej polohy na sedenie naozaj hračkou. Ergonomické pracovné miesto sa musí prispôsobiť individuálnym potrebám. Správna poloha pri sedení je síce potrebná, no rovnako dôležité je mať dostatok pohybu. Preto je dobré obmieňať sedenie za státie či opieranie. Deti k tomu majú sklony aj bez toho, aby ste im to hovorili.

Niektorí z nás však potrebujú viac pohybu než iní. Ak sa vaše dieťa musí medzi učením rozhýbať, aby znovu získalo schopnosť sústrediť sa, nainštalujte mu doma hojdačku, povrazový rebrík alebo čokoľvek iné, čo povzbudzuje k fyzickej aktivite. Pomôže to pri písaní domácich úloh a každej izbe to navyše dodá viac hravosti a veselosti.

Pracovné miesto v ústraní sa hodí pre tých, ktorí uprednostňujú:

 • formálne sedenie
 • jasné svetlo
 • prestávky na pohyb
 • hmatové učenie
Útulná skrýša
Útulná skrýša, Knopparp dvojpohovka, Ikea

Útulná skrýša

K dosiahnutiu výborných študijných výsledkov niekedy pomáha usalašiť sa na pohodlnej pohovke. Postarajte sa o mäkučké sedenie a tlmené svetlo, ktoré vám síce posvieti na čítanie, no ani zďaleka sa nepodobá svetlu žiarivky. Aby vaša skrýša získala tú správnu útulnú atmosféru, voľte materiály a textílie v sýtych farbách. Zabezpečte si niečo pod zub a môžete sa začať učiť. A pamätajte tiež na šikovné úložné možnosti. Keď skončíte s učením, treba všetko niekam odpratať.

Útulná skrýša sa hodí pre tých, ktorí uprednostňujú:

 • neformálne sedenie
 • tlmené svetlo
 • prestávky na pohyb
 • jedlo a pitie
Čím viac, tým veselšie
Čím viac, tým veselšie, Dihult sedadlo, Ikea

Čím viac, tým veselšie

Ak bývate na internáte v izbe s ďalšími študentmi alebo sa jednoducho radi učíte s kamarátmi, je dobré mať na výber viacero možností na učenie. Skombinujte si mäkké sedenie, tlmené svetlo (rozvešajte na steny napríklad svetelné reťaze) s dobre osvetleným pracovným stolom pri okne a máte to podstatné. Stôl vybavený kolieskami sa dá podľa potreby presúvať. Veľké sedadlo môžete mať zavesené na háku a keď príde viac ľudí, jednoducho ho zvesíte. Rovnako aj skladacie a stohovateľné stoličky. Tie druhé poslúžia v prípade potreby aj ako stolík. Pre milovníkov hudby pripravte ešte slúchadlá a pre zmrzlošov deky. A je to!

Čím viac, tým veselšie sa hodí pre tých, ktorí uprednostňujú:

 • neformálne sedenie
 • tlmené svetlo
 • zvuky
 • hrejivé prostredie

Existuje toľko správnych spôsobov, ako sa učiť, koľko je ľudí. Ktorý je ten váš? 

zdroj: redakcia Image Magazín