4 dobrodružné cesty vedúce pobrežiami Európy

Cesta autom môže byť niekedy vrušujúcou, ale aj relaxačnou aktivitou. Hlavne pokiaľ ide o cestu ponad útesmi alebo po pobreží s krásnym výhľadom. Vybrali sme pre vás 4 nezabudnuteľné cesty v Európe:

zdroj: flickr.com

Jadranská cesta

Jadranská diaľnica je cesta pozdĺž východného pobrežia Jadranského mora. Je súčasťou cesty E65, ktorá vedie po pobreží Chorvátska, Bosny a Hercegoviny a Čiernej Hory. Pri pohľade na jej serpentíny a zákruty je hneď jasné, že nejde o veľmi frekventovanú cestu. Popri nej sa rozprestiera čistá modrá voda a v diaľke je vidieť ostrovy. Najprv sa tiahne blízko ponad pobrežie, neskôr vystupuje vysoko na útesy.

zdroj: thedubrovniktimes.com

64H-3, Rusko

Cesta sa nachádza v centrálnej časti ostrova Sachalin. Je prevažne štrková a 300 km sa tiahne pozdĺž pobrežia Tatárskeho prielivu v Tichom oceáne. Cekovo je dlhá 498 km a spája Smirnykh a Južno-Sachalinsk, čo je administratívne centrum a najväčšie mesto Sachalinskej oblasti. Pozor, po daždi na ceste vzniká klzké blato, takže je problém ňou prejsť. Cez búrku a bezprostredne po nej môže byť cesta úplne neprejazdná. Počas tamojšej zimy je veľmi nebezpečná, vtedy sa po nej neodporúča jazdiť. Aj keď je podnebie mierne, na túto cestu sú potrebné bohaté skúsenosti so šoférovaním a pevné nervy.

zdroj: Google Maps

Atlantická oceánska cesta, Nórsko

Na stredozápade nórskeho pobrežia sa tiahne cesta s celkovou dĺžkou 8274 metrov. Je súčasťou nórskej národnej cesty Rv64. Ide o veľmi populárnu turistickú atrakciu. Tvorí ju okrem iného 8 mostov, ktoré su dokopy dlhé 891 metrov. Jej stavba sa začala v auguste roku 1983 a trvalo 6 rokov, kým ju dokončili. Ísť po atlantickej ceste je ako vznášať sa na okraji mora. Je jednou z najpozoruhodnejších ciest sveta. Spája mestá Kristiansund a Molde. Vďaka mostom so zákrutami, vzhľadom pripomínajúcim húsenkovú dráhu a fenomenálnemu výhľadu je cesta obľúbená medzi motorkármi a všetkými ostatnými cestovateľmi. Bola označná ako kultúrne dedičstvo, považuje sa za národnú turistickú cestu a stala sa nórskou stavbou storočia.

zdroj: flickr.com

Cesta Amalfi, Taliansko

Populárna trasa SS 163 Amalfitana spája pobrežie od Sorrenta smerom na juh do Salerna v Taliansku. Miestni obyvatelia odporúčajú plánovať jazdu na Amalfi od stredu septembra do októbra alebo v máji, kedy nie je preplnená a je na nej menej turistických prepravných autobusov. Je známa svojimi ostrými zákrutami, serpentínami, úzkymi časťami a úžasným výhľadom na more. Vinie sa pozdĺž útesov a je postavená vo veľmi strmom uhle.

zdroj: youtube.com

zdroj: dangerousroads.org