5 mýtov o bolesti chrbta

Bolí ma chrbát. Veta, ktorú 80 % z nás minimálne raz vo svojom živote vyslovila. Okolo každej známej veci sa zvyknú vytvárať mýty. Dali sme dohromady 5 z nich a uviedli ich na správnu mieru.

  • Chrbát bolí z nosenia ťažkých vecí spravne drzanie tela

Často sa domnievame, že nosenie ťažkých vecí je hlavnou príčinou bolesti chrbta. V skutočnosti je ale tento dôvod neobvyklý. Omnoho častejšie si bolesť chrbta privodíme jednoduchými každodennými aktivitami, pri ktorých nesprávne držíme telo.

  • Chrbát ma bolí v práci – zmením si stoličku

Až 70 % zamestnancov na Slovensku má sedavé zamestnanie. Bolesť chrbta ale nie je dôsledkom zlej stoličky. Hlavná príčina je nesprávne sedenie. Predstavuje veľkú záťaž pre naše svaly a väzy. Stolička vás nespasí. Naučte sa správne kontrolovať svoje telo a nehrbte sa. Každých 20 minút vstaňte a doprajte si trochu pohybu.

  • Na boľavý chrbát pomôže pokoj

Týždenné ležanie a nič nerobenie vám od bolesti nepomôže. Pokoj sa neodporúča. Omnoho účinnejšie sú jednoduché pohybové aktivity, ako prechádzky či plávanie (znak). Pomôže aj strečing a hlavne sústredenie sa na správne držanie tela.

  • Bolesť chrbta vyriešim tabletkou

Analgetiká (lieky proti bolesti, ku ktorým sa uchyľuje 72 % pacientov) nám jednorazovo uľavia od bolesti, ale nevyliečia ju. Neriešia príčinu.

  • Bolesť chrbta postupne sama zmizne, stačí len vydržať

Ak chceme mať opäť zdravý chrbát, mali by sme vedieť, že často ide o náročnú úlohu. Mávame ochabnuté chrbtové a brušné svalstvo. Tiež starý zvyk hrbenia sa je v nás hlboko zakorenený. V tomto prípade môže pomôcť vystužená tejpovacia páska. Fixuje spodnú časť chrbta a učí správnemu držaniu tela.