Aké farby sa budú nosiť túto jar?

Americký inštitút Pantone už 50 rokov vyhlasuje, aké farby budú aktuálne danú sezónu. Celkovou farbou pre rok 2017 sa stala Greenery. Farbu si môžeme predstaviť doslova ako jarnú zeleň, trávu a listy. Každá farba roka nesie v sebe zároveň symboliku. Greenery predstavuje nové začiatky, čo korešponduje s týmto revitalizujúcim a osviežujúcim odtieňom. Je tiež znakom osobnej vášne a životnej sily.

Pre samotnú jar 2017 Pantone vybral v spolupráci s New York Fashion Week top 10 farieb. Ide o prehľad odtieňov, ktoré dizajnéri využívajú vo svojich jarných kolekciách. Medzi farbami sa nachádza aj spomínaný odtieň roka. Celkový výber je zmesou vitality, relaxácie a čistej prírody. Od farieb, ktoré sú jasné a svieže až po zemité odtiene – všetky nás obklopujú vonku v prírode a sú nasledové:

zdroj: pantone.com

Niagara

Pohodlná a spoľahlivá. Niagara je farbou, ktorá sa bude na jar objavovať najčastejšie. Ide napríklad o klasický denim. Modrá symbolizuje pokoj a relaxáciu.

Primrose Yellow

Kontrastom k Niagare je Primrose Yellow – odtieň žltej, ktorá srší teplom a vitalitou. Evokuje slnečné dni, dobrú náladu a entuziazmus.

Bottega Veneta, jar 2017, zdroj: vogue.com, photo: Yannis Vlamos / Indigital.tv

Lapis Blue

Intenzívny modrý odtieň je prestúpený vnútornou silou a symbolizuje sebavedomie.

Louis Vuitton, jar 2017, zdroj: vogue.com, photo: Yannis Vlamos / Indigital.tv

Flame

Ide o odtieň červeno-oranžovej. Dodáva ohnivé teplo, je živý a spája sa s obrazom zábavy a spoločnosti.

Bottega Veneta, jar 2017, zdroj: vogue.com, photo: Yannis Vlamos / Indigital.tv

Island Paradise

Pri pohľade na chladný odtieň jasnej modrozelenej sa v predstavách ocitneme na tropickom ostrove. Je veľmi osviežujúci a vyjadruje túžbu uvoľniť sa.

Rosie Assoulin, jar 2017, zdroj: vogue.com

Pale Dogwood

Súvislosť s pokojnou náladou má aj mierumilovný ružový odtieň. Vyžaruje auru čistoty a nevinnosti a jeho nežný dotyk napĺňa veci zdravím leskom.

Céline, jar 2017, zdroj: vogue.com, photo: Monica Feudi / Indigital.tv

Greenery

Obnovujúci žlto-zelený odtieň vyjadruje našu potrebu skúmať a objavovať nové veci. Pri pohľade na zdravú zeleň máme tendenciu zhlboka sa nadýchnuť, okysličiť telo a nabrať novú energiu.

Balenciaga, jar 2017, zdroj: vogue.com, photo: Monica Feudi / Indigital.tv

Pink Yarrow

Tropický a slávnostný – taký je tento odtieň ružovej. Nedá sa prehliadnuť, je odvážny a rozmarný. Je to podmanivá a povzbudzujúca farba, ktorá vie zdvihnúť adrenalín v pozitívnom zmysle.

Valentino, jar 2017, zdroj: vogue.com, photo: Umberto Fratini / Indigital.tv

Kale

Kale je ďalší odtieň zelenej, ktorý reprezentuje prírodu. Rovnako ako v prírode, aj vo svete módy predstavuje zázemie k žiarivým tónom v patele farieb.

Balenciaga, jar 2017, zdroj: vogue.com, photo: Monica Feudi / Indigital.tv

Hazelnut

Paletu završuje teplý, orieškový odtieň. Je kľúčovou, zemitou a neutrálnou farbou tejto jari. Vďaka svojej prirodzenosti s ľahkosťou spája ostatné.

Valentino, jar 2017, zdroj: vogue.com, photo: Umberto Fratini / Indigital.tv

 

zdroj: pantone.com