Jaskyňa na Novom Zélande vďaka svietiacim červíkom vyzerá, akoby bola posiata hviezdami

Dve hodiny južne od Aucklandu sa nachádza povestná jaskyňa Waitomo. Z jej návštevy si ľudia odnášajú nezabudnuteľný zážitok. Počas exkurzie, ktorá prebieha v člne, by ste si pripadali, akoby ste sa plavili pod nebom posiatym tisíckami hviezd. Svietiace body sú ale v skutočnosti červy, ktoré žijú prichytené na strope jaskyne. Prispôsobili sa na život v úplnej tme tým, že si sami vyrábajú svetlo a lákajú naň okolitý hmyz.

Aby ho mohli pohodlne chytiť, spúšťajú dlhé, lepkavé vlákna, kde sa ich prilákaná potrava prilepí. Tento fakt možno znie trochu odpudzujúco, ale pohľad na svietiace bodky je veľkolepý. Počas cesty osvetlenej výhradne svetlom červíkov nie je povolené robiť žiadne fotografie, takže je lepšie nabažiť sa výhľadom a zachovať si spomienku. Návštevníci sa musia snažiť byť ticho a každé cvaknutie fotoaparátom by bolo počuť. Treba si dávať pozor, lebo každý zvuk by mohol odohnať nádherný, žiariaci strop.

1

2

3

4

5

Názov jaskyne Waitomo vznikol z dvoch maorských slov wai – voda a tomo – diera. Formovala sa viac ako 30 miliónov rokov. Vytvorili ju vápence z oceánskeho dna. Má tri poschodia a okrem prírodného, svetelného stropu ponúka mnoho ďalších zaujímavostí. Hneď za vstupom sa nachádza prvá časť jaskyne s názvom Catacombs. O poschodie nižšie, v druhej časti je napríklad Banquet Chamber. Prví návštevníci sa zvykli v tomto priestore stravovať, a tak mu prischol spomínaný názov. Na najnižšom poschodí sa rozpína The Cathedral. Ide o uzavretú, 18 metrov vysokú dutinu s drsným povrchom. Vďaka svojim vlastnostiam má úžasnú akustiku a konajú sa tu koncerty renomovaných spevákov a zborov. Okrem iných tu vystupovala napríklad Katy Perry.

7

8

9

10

11

12

6

zdroj: http: thegallivantpost.com