Návod na správne ošetrenie pľuzgiera

Pľuzgier je nepríjemná záležitosť, s ktorou sme sa minimálne jedenkrát stretli už všetci, či už po pretancovanej noci alebo po manuálnej práci. Viete ale, aký je správny postup ošetrenia tohto poškodenia kože?

Prečo vzniká pľuzgier

Tlakové pľuzgiere vznikajú, ako už napovedá názov, nadmerným tlakom, alebo trením na určitom mieste na koži. Napríklad keď koža tesne dolieha na stenu topánky a pri chôdzi prudko stúpa pozdĺžny tlak na všetky jej vrstvy, pokožka sa nakoniec na hranici zamše odtrhne a priestor sa okamžite vyplní tkanivovou tekutinou. Pokiaľ pľuzgier neošetríte včas, dôjde k jeho pretrhnutiu, a tým aj k nebezpečenstvu vzniku infekcie.

Ako správne ošetriť pľuzgier

Ak sa vám urobí pľuzgier, nikdy sa nesnažte ho strhávať. Mohli by ste tak zapríčiniť vznik infekcie a tá by mohla viesť k dlhšej a ťažšej liečbe.
Prepichovanie pľuzgiera je dovolené iba v prípade, ak je naozaj veľký, veľmi naplnený tekutinou a hrozí, že by sa pretrhol sám.

Keď sa ale pre tento krok rozhodnete, ihla musí byť prevarená alebo sterilná. Vpich sa vykonáva opatrne pri okraji pľuzgiera a všetka tekutina sa opatrne vytlačí pomocou sterilného štvorčeka tak, aby sa pľuzgier prilepil ku spodine.
Pľuzgier je potom dobré sterilne chrániť náplasťou na pľuzgiere.

Tip na náplaste Cosmos

Najrýchlejšie sa pľuzgiere hoja pomocou tzv. vlhkého krytia. To obsahujú aj náplaste Cosmos. Sú vybavené špeciálnym hydrokoloidnými vankúšikom.

Ako náplasť správne použiť?

• každá náplasť Cosmos na pľuzgiere je balená samostatne v praktickom ochrannom obale

• náplasť sa aplikuje len na suchú, čistú a nemastnú pokožku

• na rane vydrží niekoľko dní, odstraňuje sa až vtedy, keď sa sama začne uvoľňovať

• ak je nutné náplasť odstrániť skôr, je potrebné ju krátko navlhčiť teplou vodou

• náplasť sa nesmie použiť v prípade zapálenej, krvácajúcej alebo mokvajúcej rany

• pacienti trpiaci cukrovkou by mali ošetrenie a krytie rany vždy konzultovať s lekárom