Ako na to: Investovanie v malom

Svet investícií je pre mnohých neznámym miestom. Veľakrát máme pocit, že investovanie vyžaduje veľkú znalosť trhu, situácie, investovania ako takého a v neposlednom rade aj veľa financií na samotné investovanie. Dá sa to však aj v malom.

Papierové doláre v ruke muža.
Investovanie má zmysel vtedy, keď je dlhodobé.

Je pravdou, že otázka investovania patrí k zložitým a komplexným a pre investovanie ako také sú nevyhnutné isté znalosti, to však nie je nič neriešiteľné. Dôležitý je fakt, že výška investícií nemusí byť astronomická na to, aby investovanie malo zmysel…

Najposlednejšie štatistiky Národnej banky Slovenska hovoria, že Slováci investujú čoraz viac najmä do dlhopisov. Kým v roku 2014 uložili svoje úspory do dlhopisov v objeme pod jednou miliardou eur, v polovici roku 2019 išlo o sumu tri miliardy eur.

Príde finančná kríza v roku 2020?

Národná banka Slovenska upozorňuje na pretrvávajúce riziká na slovenskom finančnom trhu, ktoré spôsobujú dynamický rast úverov, rastúca zadlženosť slovenských domácností a v neposlednom rade aj pokračujúci rast cien bytov, či prehrievanie na trhu práce. Sú obavy z prípadnej krízy opodstatnené? V prieskume J&T Banka Wealth Report 2019 až 70 percent bohatých tvrdí, že by počas spomínanej krízy nepanikárili a aktíva by nepredávali tak, ako pri tej poslednej. Naopak, využili by ju na výhodné investovanie, pretože si uvedomujú, že cena aktív bude rásť.

V časoch neistoty (medzi aké patrí aj príchod očakávanej krízy) sa však odporúča investovať pravidelne a nezabúdať na dlhopisovú zložku, pretože tá peniaze ochráni v oveľa väčšej miere.

Investovanie krok po kroku

Počítačová klávesnica so zeleným tlačidlom invest.
Ako na investovanie?
Zdroj foto: Got Credit on VisualHunt.com / CC BY

 

Pokiaľ patríte k tým, ktorí majú na konci mesiaca, prípadne na rezervnom účte nejaké tie peniažky navyše, určite neváhajte a čítajte ďalej. Spolu s J&T Bankou a analytikom Stanislavom Pánisom  sme pre vás dali dokopy niekoľko dôvodov prečo investovať ešte dnes a ako na to.

Kedy začať?

Samozrejme, univerzálna odpoveď neexistuje, ale môžeme povedať, že čím skôr – tým lepšie. Čím skôr začnete s investovaním, tým skôr môžu vaše investície niečo priniesť.

Som nováčik, ako na to?

Konzervatívnejším klientom, ktorí si chcú vyskúšať prvé investičné kroky, sa ponúka možnosť takzvaného investičného vkladu, ktorý je mixom sporenia a investovania. Predstavuje kombináciu termínovaného vkladu a podielového fondu. Je  ideálnym riešením pre klientov hľadajúcich vhodný pomer medzi rizikom a výnosom. Môžu si zvoliť, či peniaze rozložia v pomere 50/50 alebo 30/70 medzi termínovaný vklad so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a investíciu do podielového fondu. Klienti majú pri takomto type investície istotu garantovaného výnosu z termínovaného vkladu v kombinácii s výnosmi podielového fondu, ten je síce rizikovejší, ale výnosy z neho sú násobne vyššie.

Naozaj je možné investovať aj v malom?

Áno, je to možné. Napríklad do podielových fondov je možné investovať už od pár desiatok eur mesačne. A to si môže dovoliť takmer každý z nás. Samozrejme, každý človek má inú výšku voľných zdrojov, ktoré môže investovať.

Rastúca krivka vytvorená z mincí naskladaných na seba.
O vhodnom investovaní sa poraďte s odborníkmi. Zdroj foto: VisualHunt.com

Kedy môžem očakávať prvý výnos?

Ceny väčšiny aktív sa menia niekoľkokrát za deň. Prvé výnosy tak možno očakávať aj okamžite po momente investovania. To však nie je jeho zmyslom. Ide v prvom rade o beh na dlhé trate, ktorý prináša zaujímavé zhodnotenie voľných peňazí, ktoré vysoko prevyšuje mieru inflácie.

Ako sa pohybuje krivka záujmu o investovanie v porovnaní s posledným obdobím (2-3 rokov)?

O investovanie je, napriek tomu, že slovenskí investori sú v porovnaní so svetom ešte konzervatívni, stále väčší záujem. V J&T banke dosahuje pomer investícií v pomere ku vkladom 76 % ku 24 % v prospech investícií. Ešte pred štyrmi rokmi bol pritom tento pomer v prospech investícií iba 60 percent k 40 percentám. Klienti našej banky na Slovensku majú v súčasnosti zainvestovaných 1,8 miliardy eur.

Začnite s odborníkom a čo najskôr

Investovanie je beh na dlhú trať, ale finančníci sa zhodujú, že má zmysel. Peniaze na bežnom bankovom účte sú úročené minimálne a nezarábajú, je preto čas prehodnotiť, čo so svojimi úsporami urobíte. Ak si netrúfate ponoriť sa do investičných vôd na vlastnú päsť, bude najlepšie kontaktovať finančného poradcu.