Aj vy si môžete vytvoriť jedáleň vašich snov. Poradíme, ako na to

Zaujíma vás, ako čo najvkusnejšie a najefektívnejšie zariadiť jedáleň? Chcete poznať aktuálne trendy? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť, ak sa chystáte zariadiť jedáleň alebo ju prerobiť podľa čerstvých trendov.

Jedáleň v sebe ukrýva viac ako len obyčajný priestor, kde sa ľudia pravidelne stretávajú nad jedlom. Je zároveň aj miestom rodinných stretnutí a často aj dlhších rozhovorov. Každý preto túži, aby jeho jedáleň vyžarovala pokoj a vytvárala akési útočisko pred vonkajším svetom. Nezáleží na tom, či je vaša jedáleň obrovská, alebo naopak malá. Nezáleží ani na veľkosti rodinného rozpočtu. Každá jedáleň vie pri správnom výbere nábytku a doplnkov priniesť do rodiny pocit harmónie a zároveň splniť svoj účel.

Ako zariadiť jedáleň
Základnými prvkami jedálne sú stôl, stoličky a v neposlednom rade svetlo.

zdroj: pxhere.com

Tri základné prvky jedálne

Vzhľad jedálne sa môže diametrálne líšiť od priestoru a účelu – napr. úplne iná od vašej predstavy bude realizácia stavby školskej jedálne. Ak bývate v rodinnom dome, je bežné, že jedáleň má svoju vlastnú miestnosť, ktorá zvykne byť prepojená s kuchyňou alebo obývačkou. V menších bytoch, kde rozhoduje každý centimeter, je jedálenský kút často umiestnený priamo v kuchyni.

Nech už ste na tom s priestorom akokoľvek, každá jedáleň by mala obsahovať tri základné prvky, a to stôl, stoličky a svetlo. Závisí len na vás, či chcete, aby tieto tri časti spolu dokonale ladili a vytvárali celok, alebo necháte na druhej strane vyniknúť iba jeden element. Taktiež môžete nechať tieto tri prvky v úzadí a do popredia zvoliť výrazné a dominantné textílie.

V zásade platí, že čím väčší priestor, tým viac možností na nábytok a dekorácie. Dajte si však pozor, aby ste to neprehnali, jedáleň by mala síce pôsobiť útulne a pohodlne, zároveň by ale mala „dýchať“.

Ako zariadiť jedáleň
Mohutný jedálenský stôl je dnes veľkým trendom.

zdroj: pxhere.com

Aký stôl vybrať?

Stôl je bez pochýb tá najdôležitejšia súčasť nábytku do jedálne, preto by ste jeho výber nemali podceniť. Ak je moc malý, rodina sa nebude cítiť príjemný. To sa logicky odrazí aj na atmosfére. Ideálne je, ak má každý člen rodiny v rámci stola vlastný priestor s minimálnymi rozmermi 60×40 centimetrov.

Čo sa týka samotnej výšky stola, aby sa vám dobre sedelo, siahnite po stole s výškou od 60 do 75 centimetrov. Miesto pre stôl by ste mali vyberať ako úplné prvé, od toho potom závisí, kam umiestnite zvyšný nábytok a dekorácie. Dnes je jednoznačným trendom mohutný jedálenský stôl a to dokonca aj v menších priestoroch. Nielen že sa rodinní príslušníci cítia pohodlnejšie, zároveň máte istotu, že v prípade návštevy alebo menšej oslavy bude pri stole miesto aj pre niekoľkých ľudí navyše.

Ak bojujete s nedostatkom miesta, praktickým riešením pre vás môže byť rozkladací stôl. V prípade, že budete hostiť priateľov či širšiu rodinu takýto stôl len jednoducho rozložíte. A čo tvar? Vybrať si môžete zväčša medzi okrúhlym, respektíve oválnym a obdĺžnikovým stolom, okrúhly ponúka výhodu pri rozhovoroch, vyžaduje však väčší nárok na priestor. Na druhej strane, stôl s obdĺžnikovým tvarom sa v miestnosti jednoduchšie umiestňuje.

Jedáleň s kuchyňou
Do väčších priestorov môžete vybrať masívne typy stolov a stoličiek.

zdroj: pxhere.com

Kuchynské lavice hlásia svoj návrat

Rovnako dôležité sú aj samotné stoličky, ktoré k stolu nakombinujete. Do väčších priestorov pokojne vyberte masívnejšie typy, do menších radšej stavte na jednoduchosť a striedmosť. Jedálenský stôl v kuchyni má hneď niekoľko výhod. S jedlom nemusíte nikam chodiť, všetko, čo treba mať v kuchyni a zároveň v jedálni, máte v prípade potreby hneď po ruke.
Prepojenie jedálne a kuchyne oceníte aj vtedy, ak máte malé deti. Vy môžete vypekať či upratovať, zatiaľ čo si vaše ratolesti maľujú alebo robia domáce úlohy iba niekoľko metrov od vás.

Ak si zariaďujete jedáleň v kuchyni, skúste zvážiť možnosť lavíc. Áno, tento doplnok kuchýň našich starých rodičov sa opäť dostáva do módy. Vďaka lavici tak dodáte vášmu jedálenskému kútu trendy vzhľad. Nehovoriac o tom, že ušetríte v kuchyni kopec miesta. Garantujeme, že takáto štýlová kuchyňa s jedálňou očarí každú jednu návštevu.

Ako zariadiť jedáleň
Aj malá jedáleň môže byť očarujúca.

zdroj: pxhere.com

Aj malé jedálne môžu veľa povedať

Nie každý má možnosť vytvoriť si veľkú a priestrannú jedáleň. Na váš sen však nemusíte preto rezignovať, existuje totiž viacero spôsobov a mnoho trikov, ako ju opticky zväčšiť a urobiť aj z malej jedálne očarujúce miesto.

Ako sme spomínali, pri stiesnených priestoroch stavte na rozkladacie stoly, ktoré vám ušetria kopec miesta. Pri zariaďovaní si budete musieť odpustiť masívnejší nábytok, to platí aj pri stoličkách. Vyberte si radšej také doplnky, kde môžete využiť závesný systém. Napríklad namiesto masívnej komody si na stenu zaveste poličku, na ktorú umiestnite doplnky a dekorácie.

Priestor jedálne tak nielen zútulníte, ale aj prevzdušníte. Siahnuť môže aj po závesných zrkadlách, ktoré vám pomôžu vytvoriť ilúziu priestoru. Dajte si ale pozor, aby rám nepôsobil masívne a ťažkopádne.