Destinácia Dolné Rakúsko: 4 tipy na letné výlety do prírody

Tipov na výlet nikdy nie je dosť a tentokrát sme sa zamerali na to, čo ponúka Dolné Rakúsko. Vybrali sme miernejšiu, ale aj vysokohorskú turistiku, miesta s nádhernými výhľadmi a duchovné prechádzky v čarovnej prírode:

Turistika od chaty k chate

Dolné Rakúsko si pre turistov pripravilo netradičnú chatovú hru. Počas prechádzania po nádhernom horskom kraji môžu ľudia zbierať pečiatky do turistického pasu. Do hry sa zapojilo 21 rôznych horských chát.

Jedna zo zapojených chát, Das neu erbaute Terzerhaus, zdroj: Grünsteidl

Pokiaľ navštívite aspoň 3 z nich a získate pečiatku, môžete sa zapojiť do súťaže o výlety. Chatová turistika ale nie je len pre tých, ktorí sa radi zapájajú do hier. Krásna príroda, dobre označené turistické chodníky a špeciality, ktoré chaty ponúkajú sú dostatočnou motiváciou na výlet.

Moderná atmosféra chaty Terzerhaus s výhľadom, zdroj: Növog/Kerschbaummayr

Rakúsky Grand Canyon

Vrch Ötscher je už oddávna dolnorakúskou vyhľadávanou oblasťou, pretože jeho okolie ponúka najrôznejšie turistické možnosti pre každého milovníka hôr. S nadmorskou výškou 1 893 m je Ötscher symbolom a najvyšším vrchom regiónu Mostviertel. Prírodná rezervácia Ötscher-Tormäuer nadchýna turistov z celého sveta.

Ötscher, zdroj: weinfranz.at

Nachádza sa tu kvapľová jaskyňa s pravekými skalami a vápencovými útvarmi s názvami ako Madonna, Traja králi alebo Plameniak. Vyskúšať si môžete aj chodník Rauhe Kamm, ktorý patrí k najnáročnejším skalolezeckým výstupom Dolného Rakúska.

Turistika cez Ötscherske priekopy, zdroj: weinfranz.at

Pod vrchom Ötscher je roklina Ötschergräben, ktorá je nazývaná aj ako Rakúsky Grand Canyon. Ponúka množstvo objaviteľských túr – od pohoria Gemeindealpe, až po vodopád Lassingfall. Je tu aj možnosť zvoliť si pohodlnú cestu lanovkou Ötscherlift. Na jej konečnej zastávke čaká dychberúci výhľad cez panoramatický ďalekohľad na železného ötscherského medveďa.

Roklina Ötschergräben, zdroj: Niederösterreich-Werbung – Robert Herbst

Výhľady z Viedenského alpského oblúku

Viedenský alpský oblúk je 300 km dlhý turistický chodník naprieč Viedenskými Alpami s 19 úsekmi a 21 regionálnymi turistickými trasami. Ponúka skutočný raj výhľadov. Vďaka dobrému značeniu sa k nim dá dostať prakticky kedykoľvek.

Výhľad počas turistiky cez Viedenský alpský oblúk, zdroj: Niederösterreich-Werbung – Robert Herbst

Krásu Viedenských Álp je možné vychutnať si aj počas kratších turistických úsekov. Na začiatku oblúka sa nachádzajú najmä krásne kopce, hrady a opevnené kostoly pohoria Bucklige Welt. V oblasti Schwaigenland sú horské pastviny pozdĺž celého pohoria Wechsel.

Terzerhaus na trase Viedenského alpského oblúka, zdroj: Niederösterreich-Werbung – Robert Herbst

Vo vysokohorskom teréne v okolí vrchov Rax a Schneeberg (2 076 m n.m.) začína poriadne stúpanie, ktoré tu dosahuje svoje maximum. Po zdolaní tohto snežného horského masívu cesta prechádza do Gutensteinských Álp, kde sa oplatí vidieť úžasné krasové planiny pohoria Hohe Wand, a do údolia Piestingtal. Svoju inšpiráciu tu vďaka krásnej prírode našli už umelci z obdobia Biedermeier.

Duchovná cesta popri viniciach

Úplne iný zážitok nájdete v regióne Weinviertel. 153 km dlhá Svätojakubská cesta z obce Drasenhofen do Kremsu (Krems and der Donau) prechádza miernymi kopcami. Najväčším lákadlom je tu pokojná príroda, v ktorej sa turisti i pútnici ponárajú do vlastných myšlienok.

Mierne kopce počas Svätojakubskej cesty, zdroj: Weinviertel Tourismus GmbH – Wurnig

Od otvorenia Svätojakubskej cesty vo Weinviertel v roku 2010 je táto oblasť súčasťou medzinárodného hnutia pútnikov. Cesta vedie do Poysdorfu, vinárskeho mesta Rakúska, cez Buschberg, najvyššie miesto celého regiónu. Ďalšou krásnou zastávkou je Michelberg, z ktorého je úžasný výhľad na úrodné vinice, podľa ktorých je oblasť Weinviertel pomenovaná.

zdroj: redakcia Image Magazín