Prírodné prostriedky, ktoré zaberajú na psoriázu a ekzém

Pokiaľ trpíte psoriázou alebo ekzémom, viete, že tieto dermatologické ochorenia sú celoživotnou výzvou. Tá so sebou prináša veľa nepohodlia a odriekania, ale aj pevnej vôle či odhodlania. Príčina týchto ochorení nie je totiž len povrchová, ale aj vnútorná (psychická).

Stručné vysvetlenie chorôb

Psoriáza je autoimunitné ochorenie, ktoré vedie k nadprodukcii kožných buniek, čo spôsobuje tvorbu tzv. plakov. Typická je na lakťoch, kolenách a pokožke hlavy, ale môže sa prejavovať aj na dlaniach, trupe a dokonca aj na tvári.

Ekzém je zápalové ochorenie kože spôsobujúce vyrážkovité ranky, ktoré svrbia a môžu krvácať alebo vytvárať pľuzgiere.

Obe ochorenia, psoriáza aj ekzém, súvisia s imunitou, a preto sa často liečia rovnakým spôsobom.

Mnohé bežne dostupné krémy môžu psoriázu a ekzém zhoršiť, dokonca aj vtedy, keď deklarujú, že sú hypoalergénne. Naopak, prírodné, alternatívne krémy môžu byť pre pacientov tými pravými. Obe ochorenia sú výsledkom zápalu, a ten je možné zvládnuť aj prostredníctvom zmeny stravovania a životného štýlu.  Dermatológ vám zároveň môže navrhnúť rôzne prírodné liečivá, ktoré tiež pomôžu zmierniť zápal zvonku i zvnútra.

Portál Wellandgood nedávno uverejnil prírodné prostriedky odporúčané viacerými dermatológmi, ktoré na tieto ochorenia najlepšie zaberajú.

Strava

Ovocie a zelenina bohaté na antioxidanty

V rámci stravy doktori odporúčajú pridať sezónne, protizápalové ovocie a zeleninu. Príkladov je mnoho, ale medzi najviac protizápalové patrí listová zelenina, brokolica, kelšpenát. Je vhodné jesť ich ku každému jedlu.

Potraviny bohaté na omega kyseliny

Mastné kyseliny nachádzajúce sa v olivovom olejitučných rybách majú schopnosť posilňovať imunitný systém a zmierňovať zápal. Ďalšími zdrojmi omega 3 a omega 6 mastných kyselín sú kvalitné mäso, vajíčka, ľanové semenáchia semená.

Korenie

Jedálniček si môžete spestriť napríklad kurkumou a škoricou – obe sú protizápalové. Ak neviete, ako pridať kurkumu do vašej každodennej stravy, môžete si nájsť recepty na internete alebo si ju skúste pridať do všetkých vašich nápojov – od latte až po smoothies. Škoricu môžete jednoducho nasypať navrch vašej každodennej kávy či cappuccina.

Fermentované potraviny

Menej vyvážená črevná mikroflóra môže prispievať k zápalu. Preto doktori odporúčajú jesť kombuchu a iné fermentované potraviny, ktoré udržia zápal na uzde. Ponúkajú zdravý zdroj probiotík na vyrovnávanie baktérii.

Eliminačná diéta

Týka sa ľudí trpiacich precitlivenosťou na potraviny (potravinovou senzitivitou) ako sú lepok, vajcia, arašidy či mliečne výrobky. Mnoho ľudí zaznamenalo zlepšenie svojho stavu tým, že odstránili zo stravy spúšťače zápalu. Zvyčajne lekári odporúčajú odstrániť spúšťače zo stravy a následne ich vrátiť po jednom, aby ste mohli jednoducho identifikovať, čo vám nerobí dobre. Treba mať však na pamäti, že eliminačná diéta je dlhodobý životný štýl, nie krátkodobý liek.

Doplnky výživy

Kolagén

Zápal rozkladá kolagén a kyselinu hyalúronovú, takže doplnky s kolagénom môžu pomôcť obnoviť poškodené bunky a podporiť štruktúru kože. Najľahšie stráviteľný je hydrolyzovaný kolagén, pretože je rozložený na najmenšie formy peptidov a aminokyselín.

Probiotiká

Pokiaľ kombucha nie je nič pre vás, môžete siahnuť po probiotikách. Štúdie preukázali, že obnovou dobrého mikrobiómu, a tým aj pokožky, môžu ľudia vytvárať väčšiu odolnosť voči bakteriálnym infekciám a ekzému.

Niacinamid

Ide o protizápalový doplnok vitamínov skupiny B. Odporučená dávka je 500 mg dvakrát denne. Funguje tým, že vypĺňa cesty v bunkách a pomáha ich regenerácií.

Lokálne liečenie

Med

Med je známy nielen ako silný zvlhčovač, ale má aj upokojujúce účinky na pokožku. Je to jeden z najlepších prostriedkov na aplikáciu na miesto svrbenia alebo podráždenia. Doktori odporúčajú vyrobiť si masku z olivového oleja a medu, priložiť ju na postihnuté miesto a navrch položiť gázu či vatový tampón. Potom stačí nechať tento zázrak hodinu pôsobiť a nakoniec opláchnuť. Tiež je vhodné uistiť sa, že používate krém, ktorý chráni a zvlhčuje vonkajšiu bariéru pokožky.

Kokosový a svetlicový olej

Niečo také jednoduché, ako je správna hydratácia, má veľký vplyv na ochranu pred psoriázou a ekzémami. Dobré je staviť na podukty na báze kokosového alebo svetlicového oleja. Samozrejme pokiaľ nie ste na tieto oleje alergickí. Pokiaľ ste náchylní na akné, tak nie je vhodné nanášať si kokosový olej na tvár. No a prečo sú oleje vhodné na psoriázu a ekzém? Výrobky na báze oleja vytvárajú bariéru, a tým udržiavajú vlhkosť v koži. To ale neznamená, že oleje vlhkosť nahrádzajú. Oni len jednoducho zabraňujú vode opustiť pokožku.

Aloe Vera

Okrem toho, že aloe vera je výborná na spálenie slnkom, môže pomôcť aj pokožke náchylnej na psoriázu. Má skvelé protizápalové, antioxidačnéanestetické vlatnosti, takže pomáha pri akomkoľvek svrbení a popálení. Pri ekzéme je tu ale zvýšené riziko podráždenia pokožky. Ranky totiž vždy zvyšujú riziko podráždenia.

Životný štýl

Zdravý BMI (Body Mass Index)

Údaje preukázali, že strata nadmernej hmotnosti môže veľmi výrazne zlepšiť psoriázu. Preto zdravý a aktívny životný štýl v kombinácii s bezpečným znížením BMI na normálne rozmedzie môže minimalizovať potrebu liekov u ľudí trpiacich psoriázov.

Spánok

Spánok sa často spája s krásou a je na to naozaj veľký dôvod. Počas spánku sa pokožka regeneruje zbavuje škodlivín. Cez deň musí čeliť znečisteniu, UV žiareniu a stresu. Počas spánku sa preto uzdravuje. Navyše, dostatok pravidelného spánku udržiava kortizol (stresový hormón) pod kontrolou, čo tiež môže zmierniť zápal. Preto by ste sa mali snažiť dosiahnuť okolo 8 hodín spánku, a robiť všetko preto, aby bol čo najkvalitnejší.

zdroj: wellandgood.com