Top 4 miešané drinky, ktoré preslávili ikonické filmové postavy (Pôvodné recepty)

Keď počujete slová ako Martini či Manhattan Sweet, asi je vám jasné, že ide o alkoholické miešané nápoje. Viete ale aj správny postup prípravy? Chutné, miešané koktaily sú umením a zmiešať pár ingrediencií naozaj nie je všetko. Netreba zabúdať na kvalitné suroviny, nerezový shaker, správne vychladené poháre a podobne.

zdroj: pexels.com

 

Ak sa chystáte pripraviť zaujímavé pitie, môžete sa inšpirovať nasledovnými miešanými nápojmi, ktoré sa preslávili vďaka kultovým filmom či seriálom:

Martini

1

Ktorý nápoj môže byť viac známy ako Martini Jamesa Bonda? „Pretrepať, nemiešať“. Originálne Martini Dry je zložené z 3 ingrediencií:

5 cl gin
1 cl Vermouth Dry
1 oliva

Postup: 
Vložte podrvený ľad do nerezového shakeru. Nalejte doň suchý vermut. Krátko premiešajte. Pridajte gin a energicky miešajte po dobu približne 10 sekúnd. Zlejte cez sitko do vopred vychladeného, koktailového pohára s objemom 1 dcl. Pridajte olivu. (Podľa chuti môžete pridať viac olív, ktoré môžu byť plnené plesnivým syrom či mandľami.)

Cosmopolitan

2

Tento koktail preslávila Carrie Bradshaw zo seriálu Sex and the City. Postupne, ako sa zvyšoval počet fanúšikov seriálu, tak aj elegantný nápoj naberal na popularite. Čo sa týka surovín a ich pomerov, variácii je mnoho. Pôvodný recept je ale nasledovný:

4cl vodka
4cl Cointreau (triple sec)
4cl brusnicový džús
½ limetka

Postup: 
Pred prípravou nápoja dajte do koktailového pohára ľad, aby sa vychladil. Do shakeru dajte vodku, Cointreau a brusnicový džús. Vymačkajte do shakeru aj šťavu z polky limetky. Pridajte ľad a miešajte. Ak je pohár vychladený, odstráňte z neho ľad a nalejte koktail cez sitko. Ozdobte tenučkým rezom pomarančovej kôry (bez vnútornej šupky). Pred vložením ju trochu postláčajte, aby sa uvoľnili oleje. Kôru môžete pred vložením tiež na pár sekúnd nahriať z oboch strán nad plameňom zápalky. Ak je nahriatá správne, po jej stlačení uvoľnený olej pri kontakte s ohňom trochu vzbĺkne.

White Russian

3

White Russian nikdy nebol považovaný za extra štýlový drink, ale vďaka Jeffovi z kultového filmu The Big Lebowski sa ním nakoniec stal:

3 cl vodka
2 cl kávový likér
2 cl smotana

Postup: 
Do old fashioned pohára (pohára na whisky) dajte ľad. Pridajte vodku a kávový likér Kahlúa a pomiešajte. Nakoniec pomaly, pomocou obrátenej kávovej lyžičky prilejte smotanu.

Manhattan Sweet

4

Meno Marilyn Monroe nesporne patrí k Hollywoodu a jej kúzlo pretrváva dodnes. Marilyn preslávila nápoj Manhattan, ktorý bol spropagovaný vo filme Some Like It Hot. Tu je jeho pôvodná, sladká verzia s koktailovou čerešňou:

4 cl Canadian Whisky
1,5 cl Vermouth Rosso
1,5 cl Vermouth Bianco
1 kvapka Angostura Bitter
1 koktailová čerešňa

Postup: 
Ingrediencie zmiešajte spolu s ľadom v miešacom pohári. Potom nalejte cez sitko do vychladených, koktailových pohárov a ozdobte čerešňou.

zdroj: Handbuch Cocktails